Prostat sağlığını iyileştirmek için neler yapılmalıdır?
Prostat sağlığını iyileştirmek için neler yapılmalıdır?

Prostat Sağlığını iyileştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Prostat sağlığını iyileştirmek için neler yapılmalıdır? Erkekler kendilerini prostat kanseri, iyi huylu prostat hiperplazisine (BPH) bağlı prostat büyümesi (BPH) veya prostatit gibi herhangi bir prostat sağlığı sorunuyla karşı karşıya bulduklarında, hemen ne yapabileceklerini bilmek isterler. En iyi plan, sağlıklı bir yaşam tarzı yoluyla prostat sorunlarını önlemek olsa da, iyi haber şu ki, bir erkeğin zaten semptomları veya bir problem teşhisi olsa bile prostat sağlığını geliştirmesinin pek çok doğal yolu var.

Yaşam tarzının, egzersiz alışkanlıklarının ve diyetinin prostat sağlığı üzerinde muazzam bir etkisi vardır. İyi alışkanlıklar, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi prostat hastalığı ve rahatsızlıkları için risk faktörlerinin önlenmesine ve azaltılmasına yardımcı olabilir. Bir erkek zaten prostat sorunları yaşıyorsa, bu doğal değişiklikler bu koşulların daha da kötüye gitmesini önlemeye, semptomları gidermeye ve hatta onları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tedavisi zor ve sıklıkla ağrılı bir iltihaplı durum olan kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromunda antibiyotikler gibi geleneksel tedaviler işe yaramaz. Çoğunlukla, diyet ve yaşam tarzını değiştirmek ve stres giderici teknikler gibi alternatif ve doğal tedavileri denemek, semptomların giderilmesine yönelik tek başarılı yaklaşımdır.

Yeşil Çay veya Ebegümeci Çayı İç

Hem yeşil çay hem de ebegümeci çayı prostat sağlığı için en iyi içecekler arasındadır. Her iki çay türü de güçlü antioksidanlar içerir. Araştırmalar, yeşil çayın prostat kanserinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini ve ayrıca agresif prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabileceğini gösteriyor. Araştırmalar, yeşil çayın BPH ve prostatitli erkeklere de fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Her şeyin fazlası zarardır ilkesi gereğince yeşil çay tüketimini abartmamak gerekmektedir. İdeal olanı günde en faz üç bardak içilmelidir. 2 hafta sürekli içildikten sonra 1 hafta ara vermek sonra tekrar yeşil çay tüketimine başlamak faydalı olacaktır.

Yine de kafeinsiz çay kaynaklarını seçmek önemlidir. Kafein hem prostatı hem de mesaneyi tahriş edebilir. Bir çalışma, her gün 234 mg veya daha fazla kafein tüketen erkeklerin, en az miktarda kafein içen erkeklere kıyasla idrar kaçırma olasılığının yüzde 72 daha yüksek olduğunu buldu. Prostatite bağlı idrar veya ağrı semptomlarınız varsa, kafein bu semptomları daha da kötüleştirebilir.

Kahve, Çay ve Enerji İçeceklerini Azaltın

BPH veya prostatitiniz varsa, kahve, çay veya enerji içeceklerini azaltarak kafein alımınızı azaltmaya çalışın. Kafeinden uzak durmak, idrar sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir.

Susuz Kalmayın

Prostatınız için bir diğer önemli içecek sudur. Susuz kalmayın ve idrarınızı azaltmak için daha az içmeye çalışmayın.

Egzersiz yapın ve kilo verin

Egzersiz yapmak ve kilo vermek, prostat sağlığını geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bazılarıdır. Pek çok çalışma, orta veya şiddetli egzersizin BPH ve idrar yolu semptomları riskini azalttığını ve prostatite de yardımcı olduğunu göstermektedir. Egzersiz aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınıza da fayda sağlar ve erektil disfonksiyon gibi diğer sağlık ve cinsel sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kilo vermek prostat sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli doğal değişikliklerden biridir. Journal of Urology’de yayınlanan bir araştırma, aşırı kilolu erkeklerin, özellikle de yüksek miktarda karın yağına sahip erkeklerin, BPH riskinin arttığını buldu.

Prostatı küçültmek istiyorsanız, kilo vermek prostat büyüklüğünüzü azaltmanıza ve sinir bozucu idrar semptomlarını hafifletmenize yardımcı olabilir. Bunun da ötesinde, kilo kaybı prostat kanseri riskinizi azaltabilir ve prostatiti hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Prostat dostu bir diyet uygulayın

Kanseri önlemeye ve prostat hücrelerinin ve kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek birçok prostat dostu yiyecek vardır. Prostat sağlığı için en iyi gıdalardan bazıları, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yağlı balıklar, sebzeler, ayçekirdeği, kabak çekirdeği ve ceviz, mantar, domates, nar suyu ve cevizdir.

Stresi azalt

Stres prostat sağlığını olumsuz etkiler. Hatta bazı erkekler stresli olduklarında farkında olmadan pelvik kaslarını sıkarlar. Bu kronik sıkılaşma pelvik taban kas problemleri yaratabilir ve kronik prostatitin nedenlerinden biri olabilir.

Stres ayrıca BPH’li erkekleri de etkileyebilir. Stres, idrar aciliyeti, idrar yapma, sıklık ve ağrı gibi semptomları kötüleştirebilir.

Prostat problemine sahip olmak stresinizi ve endişenizi artırabilir, bu da durumunuzu daha da kötüleştirebilir çünkü stres bağışıklık sisteminin hastalıkla savaşma yeteneğini bozar. Bu nedenle stres seviyenizi yönetmek, gerginliği gidermek ve duygusal sağlığınıza dikkat etmek önemlidir.

Değişiklik yapma

Prostat sağlığınızı daha iyi yönetmek için bu beş doğal kurala uymanız, sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Çok fazla paraya mal olmazlar ve bugün yapmaya başlayabileceğiniz şeylerdir. Daha iyi bir sağlık için reçete almanıza gerek yoktur.

Daha iyi prostat sağlığının diyetinize, kilonuza ve yaşam tarzınıza bağlı olduğunu anladığınızda, daha iyi prostat sağlığı hedefiyle yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu, zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacak ve genel sağlığınız için de fayda sağlayacaktır. Bazı şeyler kontrolünüzün dışındadır, ancak riskinizi azaltan faktörleri kontrol edebilir ve vücudunuza hastalıklarla savaşmak için en iyi araçları sunabilirsiniz.

-Craig Cooper

Kaynak: personalliberty.com

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz