Stres giderme nasıl olur?
Stres giderme nasıl olur?

Stres giderme nasıl olur?

Stres giderme nasıl olur? Modern yaşamın hızı ve zorlukları, stres yönetimini herkes için gerekli kılar. Stresinizi izlemek için önce tetikleyicilerinizi belirleyin. Sizi kızgın, gergin, endişeli veya sinirli hissettiren nedir? Tıbbi bir neden olmadan sık sık baş ağrısı veya mide rahatsızlığı yaşıyor musunuz?

İş baskısı, ilişki sorunları veya finansal kaygılar gibi bazı stres faktörlerinin belirlenmesi kolaydır. Ancak uzun bir sırada beklemek veya bir toplantıya geç kalmak gibi günlük zorluklar ve talepler de stres seviyenize katkıda bulunur.

Evlenmek veya bir ev satın almak gibi özünde olumlu olaylar bile stresli olabilir. Hayatınızdaki herhangi bir değişiklik strese neden olabilir.

Stres tetikleyicilerinizi belirledikten sonra, bunlarla başa çıkma stratejilerini düşünün. Neyi kontrol edebileceğinizi belirlemek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Örneğin stresli olmak geceleri sizi uyutmuyorsa çözüm, TV’yi ve bilgisayarı yatak odanızdan çıkarmak ve yatmadan önce zihninizi rahatlatmak kadar kolay olabilir.

Stresin işteki yüksek taleplere veya sevilen birinin hastalığına bağlı olduğu diğer zamanlarda, yalnızca tepkinizi değiştirebilirsiniz.

Stresi kendi başınıza çözmeniz gerektiğini düşünmeyin. Birisinin sizi dinlemesine, çocuk bakımı konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunda ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım ve destek isteyin. Kendinize zaman ayırın. Köpük banyosuna dalın, dans edin, müzik dinleyin, komedi izleyin – rahatlamanıza yardımcı olan ne varsa onu yapın. [1]

Sağlık Endişeleri de Sizi Strese Sokabilir?

Ayrıca bazı durumlara sağlık durumunuzun kötü olması da sizi strese sokabilir. Lütfen bunu yapmayın, srtese girmek sağlığınızı olumsuz yönde daha fazla etkileyecektir. Sağlığınızı korumakla ilgili ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın, düzenli beslenin, egzersiz yapın, spor yapın, ilaç kullanmanız gerekiyorsa ilaçlarınızı kullanın.

Fakat şunu aklınızdan çıkarmayın, inancınız ne olursa olsun bu Dünyada alacağınız nefes sayısını arttırmakta, azaltmakta sizin elinizde değildir. Sağlıklı olmak için tedbirinizi aldıktan sonra Yüce Yaratıcıya kendinizi emanet edin.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek stresi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın ve yeterince uyuyun. Televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon gibi ekran önünde daha az zaman geçirmek ve dinlenmek için daha fazla zaman harcamak için bilinçli bir çaba gösterin.

Stres hayatınızdan kaybolmayacak. Ve stres yönetiminin devam etmesi gerekiyor. Ancak stresinize neyin sebep olduğuna dikkat ederek ve rahatlama yollarını uygulayarak, stresin bazı kötü etkilerine karşı koyabilir ve zorluklarla başa çıkma becerinizi artırabilirsiniz. [2]

[1], [2]Mayo Clinic Staff tarafından

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz