Balzamik Sirkenin Sağlığa Fayları Nelerdir?
Balzamik Sirkenin Sağlığa Fayları Nelerdir?

Balzamik Sirkenin Sağlığa Fayları Nelerdir?

Balzamik Sirkenin Sağlığa Fayları Nelerdir? Balzamik Sirkenin faydalarından önce Balzamik Sirke Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Balzamik sirke, salata soslarında, turşularda ve diğer birçok gıdada popüler bir bileşendir. Genellikle ekşi ve karmaşık olarak tanımlanan kendine özgü bir tada sahiptir.

Bazı araştırmalar, balzamik sirkenin bir kişinin cildini iyileştirmekten kolesterolü düşürmeye ve kilo vermeye yardımcı olmaya kadar bir çok yararları olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu yazıda, balzamik sirkenin potansiyel sağlık yararlarına ve onlara ağırlık verebilecek bilimsel araştırmalara bakıyoruz.

Balzamik sirkenin sağlığa on faydası

Balzamik sirkenin sağlığa faydaları şunlardır:

1. Cilt sağlığını iyileştirme

Balzamik sirke, antimikrobiyal bileşikler, asetik asit ve antioksidanlar içerir. Bu bileşenler, bir kişinin cildinin zamanla iyileşmesine yardımcı olur.

Balzamik sirke akne gibi lekelere neden olabilir. Bu nedenle doğrudan cilde uygulanmamalıdır.

2. Kan şekerini düşürmek

Balzamik sirke, bir öğünün parçası olarak yenildiğinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bir araştırmaya göre, sirkenin bir yemekten sonra 5 saate kadar bir süre boyunca kan şekeri platosu oluşturmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

3. Sağlıklı sindirimi teşvik etmek

Asetik asit, balzamik sirkedeki aktif bileşiktir. Bu asit, sindirime yardımcı olan probiyotik türleri içerir.

Asetik asitte bulunan probiyotikler, genel bağışıklık fonksiyonunu destekler. Ayrıca probiyotikler bağırsak sağlığı ve sindirimini geliştirmeye yardımcı olur.

4. Kolesterolü düşürmek

Balzamik sirke, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Balzamik sirkede bulunan antioksidanlar, vücutta kolesterol seviyelerini yükseltebilecek toksik hücreleri bloke etmeye yardımcı olur.

Yüksek kolesterolü olan tavşanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre , balzamik sirke tüketmenin halihazırda düşük olan kolesterol seviyelerini düşürmeye veya korumaya yardımcı olması mümkündür.

5. Kilo vermek

Balzamik sirke içindeki probiyotikler, bir kişinin daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar , insanların sabah öğünlerine sirke eklediklerinde gün boyunca daha az kalori tüketebileceklerini göstermiştir.

6. Yaraların tedavisi

Balzamik sirke, yaraların tedavisine yardımcı olmak için yıllardır kullanılmaktadır. Balzamik sirkenin antifungal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu ileri sürülmektedir. Ancak bu iddialar henüz ispatlanmamıştır.

7. Hipertansiyonu azaltmak

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, balzamik sirkenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini görülmüştür. Bu araştırma göre , yiyeceklere düzenli olarak balzamik sirke eklemenin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceği görülmüştür.

8. Tıkanıklığı gidermek

Burun tıkanıklığını tedavi etmek için balzamik sirke kullanılabilir. Bunu yapmak için, bir kişi buharlı suya birkaç damla sirke ekleyerek buharı solumalıdır.

9. Asit reflünün azaltılması

Reflü veya mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olmak için balzamik sirke kullanmak faydalı olabilir.

Fakat balzamik sirke kullanmak herkes için işe yaramayabilir. Bu nedenle küçük miktarlarda denemek ve semptomları gözlemleyerek birkaç saat beklemek faydalı olacaktır.

10. Kan dolaşımını teşvik etmek

Balzamik sirke üzümden elde edilir. Araştırmalar, üzümün trombositlerin kan damarlarında birikmesini önleyerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kaynak:MedicalNewsToday

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz