Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır?
Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır?

Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır?

Balzamik sirke nedir?

Balzamik sirkenin tarihi orta çağlara kadar uzanır. Balzamik Sirke bir İtalyan sirkesidir. İki ana türü vardır.

Geleneksel balzamik sirke sadece bir bileşenle yapılır – “üzüm şırası” (İtalyanca “mosto”), taze sıkılmış üzümlerin tatlı suyu – konsantre olarak kaynatılır, fermente edilir ve asitlendirilir ve 12 ila 25 yıl yaşlandırılır.

Çok işlenmiş bir ürün olan geleneksel balzamik sirke, küçük gruplar halinde üretilir. Tatlı, ekşi, koyu, şuruplu ve pahalıdır . Bu çok pahalı sirkeyi yalnızca özel bir mağazada bulabilirsiniz.

Modern ticari balzamik sirkeler (muhtemelen yerel marketlerinizde bulabilirsiniz) asitleştirme sürecini hızlandırmak için konsantre üzüm şırasını şarap sirkesi ile birleştirir. Bu sirke tipik olarak büyük meşe fıçılarda 2 aydan 3 yıla kadar yaşlandırılır.

Üzüm şırasını şarap sirkesi ile karıştırmak, üreticilerin yüksek hacimli balzamik sirkeyi geleneksel yöntemden çok daha verimli bir şekilde yapmalarına olanak tanır. Tatlı üzüm şırası ve ekşi şarap sirkesinin karışımına bağlı olarak balzamik sirke tatlılığı değişebilir.

Evde balzamik sirke nasıl yapılır?

Yapımında kullanılan İtalyan üzümlerini bulamadığınızda orijinal tadı ve aromayı tam olarak yakalayamayabilirsiniz ancak yine de aslına çok yakın lezzette bir balzamik sirke yapmanız mümkün.

Bunun için 2 litre üzüm sirkesine bir çay bardağı kahverengi şeker ilave edin. Kısık ateşte yoğun bir kıvama gelip, koyu bir renge sahip olana kadar kaynatın. Daha sonrasında oda sıcaklığında soğutup, karanlık bir ortamda saklayın.

En az 2 hafta içerisinde tüketebilirsiniz. Unutmayın ki balzamik sirke durdukça güzelleşecektir.

Meşe ağacından yapılmış bir saklama kabı bulabilirseniz, orijinal balzamik sirke aromasına daha yakın bir lezzet elde edebilirsiniz.

Balzamik sirke nerelerde kullanılır?

Yaptığınız balzamik sirkeyi salatalarda kullanmak dışında makarna, tavuk ve ton balıklı yemeklerde de deneyebilirsiniz. Ancak kendine has aromasını kaybetmemesi için, yemekleri tüketmeden hemen önce ilave etmeyi unutmayın.

Balzamik sirke diğer sirkelerden farklı olarak daha kıvamlı ve koyu renkte olur. Bu kıvamlı ve koyu haliyle tüketmek yerine dilerseniz, hafif sulandırarak, çeşitli baharatlar ilave edip çeşitlendirerek kullanabilirsiniz.

Balzamik Sirkenin Faydalarını Okumak İçin Tıklayınız.

Kaynak:

[1] Hürriyet
[2] Simplyrecipes

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz