Tarihte Bugün-06 Aralık
Tarihte Bugün-06 Aralık

Tarihte Bugün-06 Aralık

  • 1240 – Moğol hükümdarı Batu Han ve emrindeki Altın Ordu, Kiev şehrini fethetti.
  • 1768 – Encyclopedia Britannica’nın ilk baskısı yapıldı.
  • 1862 – ABD Başkanı Abraham Lincoln, Minnesota’daki Sioux isyanına katılarak tutuklanan 303 kızılderiliden 39’unun asılmasına karar verdi; idamlar 26 Aralık’ta infaz edildi.
  • 1865 – ABD Anayasasına köleliği yasaklayan madde eklendi.
  • 1877 – Washington Post gazetesinin ilk sayısı yayımlandı.
  • 1917 – Finlandiya, Rusya’dan bağımsızlığını ilan etti.
  • 1917 – Halifax’da (Kanada) bir cephane deposu patladı. 1900’den fazla kişi öldü, şehrin bir kısmı harabeye döndü.
  • 1922 – İnsülin ilk kez Kanada’da bir hastanede hastalar üzerinde denendi.
  • 1998 – Hugo Chávez Frías, Venezuellada başkan seçildi.
  • 2008 – Atina’da Aleksandros Grigoropulos adlı 15 yaşındaki genç polis kurşunu ile vuruldu; bu olaya tepki olarak ülkede ayaklanmalar başladı.

Günün Öne Çıkan Başlığı – Hugo Chávez Frías, Venezuellada başkan seçildi.

Hugo Rafael Chávez Frías (28 Temmuz 1954, Sabaneta – 5 Mart 2013, Caracas), Venezuelalı politikacı ve 1998’den ölümüne kadar ülkenin devlet başkanıydı. 2007 yılında Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin (PSUV) lideri olan Chávez, 1997’de kuruluşundan itibaren Beşinci Cumhuriyet Hareketi’nin de liderliğini yapmıştır. Politik ideolojisi 21. yüzyıl sosyalizmi ve Bolivarcılık idi. Ülkede Bolivarcı Devrimin sosyalist reformların uygulanmasına odaklandı.

Gençliği ve siyasete girişi

Bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak Sabaneta, Barinas’ta doğan Chávez, kariyerine subay olarak başladı. Ülkenin politik sistemini eleştiren Chávez, 1980’lerin başlarında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200 (MBR-200) kurdu. 1992 yılında Başkan Carlos Andrés Pérez hükûmetine karşı başarısız bir darbe girişimine liderlik yaptı.

Devlet başkanlığı

2 yıllık hapislik sürecinden sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi kuruldu ve 1998 yılında Venezuela devlet başkanı seçildi. Ardından Venezuela devlet yapısını ve bazı marjinal grupların haklarını değiştirdiği yeni bir anayasa tanıttı ve 2000 yılında yeniden seçildi. Yaptığı ikinci başkanlık dönemi Bolivarcılık misyonlarını izleyen bir sistemi tanıtan Chávez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı.

Darbe girişimi

Muhalif darbeyle baştan indirilmiş, ancak 2 gün (48 saat içinde) barriosta (İspanyolca konuşulan ülkelerde kırsal alana verilen isim) yaşayan halkın darbecilere karşı yaptığı protestolarla tekrar iktidara gelmeyi başarmıştır. 4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela’da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012’ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazanmıştır.

Ekim 2012 seçimlerinde Venezuela lideri Hugo Chavez, oyların yüzde 54’ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles’i geride bırakarak dördüncü kez Devlet Başkanı seçildi.

Siyasi hattı

Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neoliberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chávez, ülkesinin yüz yüze olduğu yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunların çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını iddia etmekte ve devrimden söz etmektedir. Venezuela’da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmaktadır.

Uluslararası konumu

Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba, Kuzey Kore, İran, Beyaz Rusya, Suriye gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir. Chavez, Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile göstermiştir. Son olarak da BM konuşmasında “Şeytan dün buradaydı” sözleri ile Bush’u bir şeytan olarak tanımlamış ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza atmıştır.[2]

500 yıldır buradayız ve hiç susmadık, hele bir kralın söylemesiyle hiç susmayız. Bir kral da benim gibi devletin başıdır. Aradaki tek fark benim üç kez yüzde 63 oy ile seçilmemdir. Biz eşit seviyedeki devlet başkanlarıyız, yerlilerin lideri Evo Morales de İspanya kralı Juan Carlos da eşittir.
—Hugo Chavez (2007 yılında Şili’de yapılan zirve toplantısında kendisine kapa çeneni diyen İspanya kralı Juan Carlos’a cevaben

 

Kanser tedavisi ve ölümü

2011 yılında pelvis bölgesinde görülen lezyonlar nedeniyle Küba’da ameliyat olan Chavez’in sağlık durumu, 2012 yılında kanserin nüksetmesi nedeniyle tekrar kötüleşmiş, bu nedenle anayasal zorunluluk gereği katılmak zorunda olduğu yemin törenine katılamamıştır.

27 Kasım 2012’de, Chavez kanser yüzünden daha fazla tıbbi tedavi için Küba’ya seyahat etme planlarını açıkladı. 18 Şubat 2013 tarihinde, Küba’daki kanser tedavisinden 2 ay sonra Venezuela’ya döndü. 4 Mart’ta, solunum sorunları kötüleşti ve yeni, ciddi solunum yolu enfeksiyonu hastası olduğu Venezuela hükûmeti tarafından açıklandı. 5 Mart 2013 Salı günü hayatını kaybetti.

Kaynak:Vikipedia

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz