IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun ABD’li komutanı Korgenaral Stephen Townsend, Musul’un batısında sivillerin ölümünde sorumlulukları olduğunu kabul etti. Korgeneral Townsend, Irak’ın başkenti Bağdat’da video konferans aracılığı ile düzenlenen basın toplantısında, “Muhtemelen bu sivil kayıplarda bizim de rolümüz oldu” dedi. Townsend, Musul’un batısında öldürülen sivillere atfen “Eğer bu masum insan öldürüldülerse, bu kasıtlı olmayan bir savaş kazasıdır” şeklinde konuştu.

Korgeneral Townsend, Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul caddelerinde yaşanan çatışmaların İkinci Dünya Savaşı’ndan beri “en önemli sokak çatışmaları” olduğunu ifade ederek, 35 yıllık görev süresi boyunca muhtemelen karşılaştığı “en zorlu ve kanlı yakın çarpışma” olduğunu da sözlerine ekledi.

BM: 300’den fazla sivil öldü

Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre, Musul’un batısında yeniden kontrolü sağlamak için 17 Şubat ile 22 Mart arasındaki operasyonlarda, 300’den fazla sivil hayatını kaybetti. BM’in verdiği bilgilere göre, 17 Mart’ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında çok sayıda sivil öldürüldü. BM sözcüsü, bu saldırı öncesinde IŞİD savaşçılarının en az 140 kişiyi bir binada topladığını belirtti. Irak Savunma Bakanlığı ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, kimin sorumluluğu bulunduğunu tespit etmek için olayla ilgili inceleme başlattı.

Irak ordusu ile ABD öncülüğündeki askeri koalisyon, Musul’u IŞİD’den geri almak için şubat ayı ortasında operasyon başlattı. IŞİD, 2014 yazında Musul’u kontrolü altına almıştı.

Deutsche Welle Türkçe

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz