LEON – SEVGİNİN GÜCÜ

Leon (Sevginin Gücü), masum bir kız ve bir katilin hikayesini anlatıyor. En soğukkanlı ve duygusuz görünen insanın bile, kalbinin ücra bir köşesinde sevgi taşıdığını anlatan film.

Leon işinde en iyilerden olan çok soğukkanlı bir seri katildir, iş dışında ise gayet sakin bir hayatı vardır, evinde bitki besleyip bol bol süt içer. Leon’un bu rutin hayatı apartman komşusu küçük Mathilda’nın ölümden kaçarak ona sığınmasıyla değişecektir 12 yaşında New York’ta yaşayan Mathilda, üvey ailesiyle sevimsiz bir yaşamı paylaşmaktadır. Babası, iki taraflı oynayan bozulmuş polis için uyuşturucu saklamaktadır. Mathilda’yı kaçıp gitmekten tek alıkoyan küçük erkek kardeşidir. Bir gün, tüm ailesi katledildiği zaman alışverişte olan Mathilda şans eseri hayatta kalır ve en çok ihtiyacı olduğu sırada Léon’un dairesine saklanarak kendini kurtarır. Leon seri katil ve duygusuzdur ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır. Zayıf noktasını ise sadece 12 yaşında olan bir kız biliyor. Onları bir araya getiren şey, birbirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri olmaması. Unutulmaz bir oyunculuk sergilenmiş. Son olarak filmin duygusal atmosferini taçlandıran finaldeki Sting’in “Shape of my heart” şarkısı artık filmle özdeşlemiş diyebiliriz.

Filmin Konusu : Leon, Luc Besson, tarafından yazılan ve yönetilen 1994 yılı Fransız yapımı bir filmdir. Filmin başrollerinde ise, bir mafya tetikçisini canlandıran Jean Reno, ailesi öldürüldükten sonra bir tetikçi tarafından himayeye alınan 12 yaşındaki bir genç kızı canlandıran Natalie Portman (onun ilk filmidir), yolsuz bir DEA ajanını canlandıran Gary Oldman ve tetikçilik işleri yaptıran bir mafyayı canlandıran Danny Aiello yer almaktadır. Léon, ABD’nin NewYork şehrinde ikamet eden, patronu Tony’den aldığı işleri yapan bir tetikçidir. Hayatını kurallardan oluşturmuş, sert ve tam anlamıyla bir profesyoneldir. Ancak Mathilda adında küçük bir kızla yolları kesişince hiç alışık olmadığı bir dünyaya kapısını aralar.

Yazar : Ersin

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz