Halk Bankası Müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla New York’un JFK Havaalanında gümrükte gözaltına alındı.

Atilla’nın New York’daki JFK havalimanına indikten sonra, girişte, pasaport kontrolü esnasında gözaltına alındığı öğrenildi.

New York kaynakları henüz bu konuyla ilgili bir açıklamanın New York Savcılığı veya diğer yetkili kurumlar tarafından yapılmadığını bildirdiler.

Atilla’nın Zarrab davası nedeniyle gözaltına alındığı sanılıyor.

New York Güney Bölgesi Savcılığı, Atilla’nın tutukluluğu sorulduğunda ‘yorum yapamayız’ cevabını verdi.

Ve ABD Adalet Bakanlığı resmi açıklama yaparak, M.Hakan Atilla’nın 27 Mart tarihinde gözaltına alındığını bildirdi.

Bugün M.Hakan Atilla’nın yargıç karşısına çıkması bekleniyor.

Davalı’nın Amerikan mali sistemine erişimi kolaylaştırmak ve İran kuruluşlarına yönelik uluslararası ve ABD yaptırımlarına aykırı olarak Türk Banka’sındaki (HalkBank) pozisyonunu kullandığına ilişkin açıklamada, Preet Bharara’nın yerine gelen New York Güney Bölgesi Vekil Başsavcısı Joon H. Kim, MEHMET HAKAN ATILLA’nın, ”ABD ambargolarınca yasaklanmış olduğu halde İran Hükümeti ve diğer İran kurumları adına işlem yapmak için ABD finansal sistemini kullanarak, ve işlemlerin gerçek durumunu saklamak suretiyle ABD kurumlarını dolandırarak aralarında Reza Zarrab da bulunan kişilerle işbirliği yaptığını” iddia ediyor.

ATILLA 27 Mart 2017’de tutuklanmış ve bugün (28 Mart 2017) Manhattan federal mahkemesinde ABD Sulh Hâkimi James C. Francis IV önünde çıkacak.

washingtonhatti

 

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz