Domates suyu içmenin faydaları nelerdir?
Domates suyu içmenin faydaları nelerdir?

Domates suyu içmenin faydaları nelerdir?

Domates suyu içmenin faydaları nelerdir? Domates suyu, C vitamini, B vitamini ve potasyum gibi besinler açısından zengindir.

Aynı zamanda, enflamasyonu, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerine karşı riski  azaltan likopen gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Domates ( Solanum lycopersicum ), Güney Amerika’ya özgü itüzümü ailesinden bir meyvedir.

Botanik olarak meyve olmasına rağmen genellikle sebze gibi yenir ve hazırlanır.

Domates, kalp hastalığı ve kanser riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile bağlantılı olan antioksidan likopenin başlıca diyet kaynağıdır.

Aynı zamanda harika bir C vitamini, potasyum, folat ve K vitamini kaynağıdır.

Genellikle olgunlaştığında kırmızı olan domatesler sarı, turuncu, yeşil ve mor gibi çeşitli renklerde de olabilir. Dahası, farklı şekil ve tatlara sahip birçok domates alt türü mevcuttur.

Besin Değeri

Domateslerin su içeriği% 95 civarındadır. Diğer% 5, esas olarak karbonhidrat ve liften oluşur .

İşte küçük (100 gram) bir çiğ domatesteki besinler

  • Kalori: 18
  • Su: % 95
  • Protein: 0.9 gram
  • Karbonhidrat: 3,9 gram
  • Şeker: 2.6 gram
  • Elyaf: 1,2 gram
  • Yağ: 0.2 gram

Taze domateslerin karbonhidrat oranı düşüktür. Karbonhidrat içeriği temel olarak basit şekerler ve çözünmeyen liflerden oluşur. Bu meyveler çoğunlukla sudan oluşur. [1]

Domates ve domates suyu çok yönlü ve lezzetli olmasının yanı sıra bir beslenme merkezidir. Domateslerin sağlık açısından faydaları o kadar fazladır ki, bir zamanlar çok sayıda rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmışlardır.

Domateslerde Likopen

Domates suyunun faydaları, domatesin zengin vitamin, mineral ve bitkisel besin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bunlardan özellikle likopen özel bir ilgiyi hak ediyor.

Likopen güçlü bir antioksidandır. Genel sağlığı desteklediği gibi kanser de dahil olmak üzere bir dizi hastalığı önlediği kanıtlanmıştır.

İlginç olan şu ki domateslerin işlenmesi ile kullanılabilir likopen konsantrasyonu artar (dört kata kadar). Bu, domates suyunun taze domateslerden çok daha iyi bir likopen kaynağı olduğu anlamına gelir.

Domates suyu içmenin faydaları nelerdir?

Domates suyu, besleyici ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak çok çeşitli faydalar sağlayabilir. Sağlık yararları arasında düşük kolesterol, felç ve kalp hastalığından korunma ve daha fazlası bulunur. Cildiniz, gözleriniz ve kemikleriniz için de iyidir!

1. Domates kanserden korunmayı destekler

Domates suyundaki likopen ve diğer karotenoidlerin akciğer kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri dahil bir dizi farklı kanser riskini azalttığı bulunmuştur . Araştırmalar, yüksek miktarda likopen tüketen erkeklerin pankreas kanseri risklerinde% 30 azalma olduğunu göstermiştir.

2. Sindirime yardımcı olurlar

Günlük domates suyu tüketimi, karaciğeri sağlıklı tutarak sindirime yardımcı olur, düzenli bağırsak hareketini uyarır ve kabızlığı önler.

3. Domates suyu kolesterolü düşürebilir

Domates suyunda bulunan lif, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) parçalamaya yardımcı olur ve yüksek kolesterol seviyeleri üzerinde yararlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.

4. Kalp hastalığından korunma

Araştırmalar, yüksek bir likopen alımının koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalık vakalarında% 30’luk bir azalmaya neden olduğunu bulmuştur.

5. Domates kanın pıhtılaşmasını önleyebilir

Domateslerde bulunan zengin bitki besin maddelerinin, anormal trombosit hücresi kümelenmesinin önlenmesine yardımcı olduğu, kalp rahatsızlığı olanlar veya bu risk altında olanlar için yararlı olduğu gösterilmiştir.

6. Domates suyunun iltihap önleyici faydaları

Kronik iltihaplanma ve iltihaplanma anormallikleri, pek çok hoş olmayan sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar, günlük bir bardak domates suyunun, iltihaplanma riskini üçte bir oranında düşürdüğünü buldu.

7. Kemikleriniz için iyidir …

Domatesin zengin arzında bulunan K vitamini kemiklerinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Kemik yapımında önemli bir rol oynadığı düşünülen osteokalsin sentezi, K vitaminine bağlıdır.

8.… ve cildiniz!

Çalışmalar, günlük domates suyu içmenin sivilcelerde azalmaya ve UV cilt hücresi hasarının önlenmesine yol açabileceğini göstermiştir .

9. Domates suyu vücudu detoksifiye eder

Domates suyu, bu zararlı toksin birikimlerini vücuttan atmakta harikalar yaratır. Klor ve kükürt içeriği ayrıca karaciğer ve böbreklerin detoksifikasyon işlevini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olur.

10. İyi göz sağlığının tadını çıkarın

Domatesler bitkisel besinler beta karoten, lutein ve zeaksantin ile yüklü olduğundan, gözlerinizi sağlıklı tutmanıza ve onları dejenerasyondan korumaya yardımcı olabilirler.

11. Domates suyundaki likopen felçleri önleyebilir

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, domates açısından zengin diyetlerin yine likopen sayesinde felci önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

12. Egzersizden iyi bir şekilde kurtulun

Domates, vücudunuzun yorucu egzersizden kurtulmasına yardımcı olmak için mükemmel bir kimyasal denge sağlar. Domates suyu içmenin, gazlı enerji içecekleri içmekten daha hızlı kas iyileşmesine yol açtığı gösterilmiştir.[2]

Kaynak:
[1] healthline
[2] v8juice

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz