Çöl Ateşi

Çöl Ateşi

Çöl Ateşi, Kırmızı Çizgi kitabının yazarından taşları yerinden oynatacak bir kitap daha…

LAWRENCE VE BRİTANYA’NIN ARABİSTAN’DAKİ GİZLİ SAVAŞI: 1916-1918

“Görevim Türkiye’ye karşı bir Arap isyanı tertip etmektir…”
Thomas Edward Lawrence

1916 yılı, Orta Doğu tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan olaylara sahne olmuştu. Öncelikle Kût’ül-Amâre’de Osmanlı İmparatorluğu önderliğindeki İttifak Devletleri, başta İngiltere olmak üzere İtilaf Devletleri karşısında kesin bir zafer kazanmıştı. İngiltere, Kût’ül-Amâre bozgunundan 17 gün sonra Fransa ve Rusya ile, Osmanlı İmparatorluğu’nun Orta Doğu’daki hükümranlığına son vermek için gizlice Sykes-Picot Anlaşması olarak da bilinen Küçük Asya Anlaşması’nı imzalamıştı.

Arap İsyanı’nın fitili yakılmış ve Orta Doğu tarihinde kanlı bir dönem başlamıştı.

Bu sırada İngiltere, Osmanlı’yı bölgeden atmak ve Arap petrolünü denetim altına almak için bağımsız bir Arap devleti kurulması konusunda Mekke Şerifi Hüseyin ile anlaşmış, bu sürecin ilk adımı olarak Kahire’de bir Arap Bürosu kurmuş ve Orta Doğu’nun kaderini değiştirecek en önemli aktörlerden birini, Thomas Edward Lawrence’ı, Mekke Şerifi Hüseyin’in oğlu Faysal’ın kuracağı Arap ordusuna teknik danışman olarak atamıştı. Artık Arap İsyanı’nın fitili yakılmış ve Orta Doğu tarihinde kanlı bir dönem başlamıştı.

James Barr, yıllarca Avrupa’nın arşivlerinin dehlizlerinde yol alarak Lawrence’ın Orta Doğu’nun kaderini değiştiren adam olarak nasıl ün saldığını tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Batı emperyalizminin yeniden Orta Doğu’ya yöneldiği, Orta Doğu’da taşların yerinden oynadığı bugünlerde bölgeyi tarihsel bir açıdan yeniden ele almak elzem hale geldi. Çöl Ateşi, Orta Doğu’nun tarihinin kırılma anına ilişkin bir anlatı olduğu kadar parlak, entelektüel ve yeni bir perspektifle çizilmiş Lawrence portresidir.

“Lawrence, bugün de Orta Doğu’da dolaşan hayalettir.”
The Telegraph

“Yığınlar, Lawrence’ın patlayıcıları kadar tehlikeliydi…”
Sunday Times

“Çöl Ateşi, Lawrence’a ve Orta Doğu’da bugün de yaşananlara yeni bir bağlam katmak için taze veriler sunuyor.”
The Times

“Barr, Arap İsyanı’nın ve Lawrence’ın hikâyesini, fırça darbeleriyle tuvalini tamamlamaya çalışan bir ressam edasıyla işliyor. Bu tuval, iki yıl süren olağanüstü savaşı ve önemli karakterleri gün yüzüne çıkarıyor…”
Sunday Times

“Güçlü kanıtları ve ikna edici anlatımıyla Çöl Ateşi, Lawrence’ı sahnenin merkezine koyarken Arap İsyanı’nın derin tarihsel bağlamını da gözler önüne seriyor.”
Financial Times

“Barr, Çöl Ateşi ile tarihteki bir olayı okumamızı değil, onu yaşamamızı istiyor.”
The Sun

Yazar: James Barr
Çevirmen: İrem Sağlamer
Yayın Tarihi: 28.10.2020
Orijinal Adı: Setting the Desert on Fire
ISBN: 9786052996102
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 440
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm

KitapYurdu

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz