Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

Kararın ardından DÜNYA‘ya değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB avukatı Işıl Karatepe, kendilerinin bu site için daha önce girişimleri olduğunu ve sürecin mahkemeye taşındığını belirterek BTK’nin vereceği kararı beklediklerini söyledi.

Verilen kararın bir ara karar niteliğinde olduğunu ve sitenin hızla faaliyetlerinin engelleneceğini ifade eden Karatepe sadece booking.com’un değil bu siteye ait başka oluşumların da faaliyetlerinin durdurulacağını söyledi.

Yurt dışı rezervasyonları ne olacak?

Kararın sadece Türkiye’deki oteller için geçerli olmasına rağmen sitenin tamamen erişime kapatılacak olması konusunda ise Karatepe “Biz sitenin tüm faaliyetlerinin durdurulması yönünde talebimizi ilettik. Mahkeme sitenin Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi. Yurt içi ve yurt dışı için yapılacak rezervasyonlar konusunda BTK nasıl bir yol izleyecek bekleyip göreceğiz. Bu konuda bir ayrım yapılmayacağını düşünüyoruz” yorumunda bulundu.

Top BTK’da

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

Booking.com’a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, Mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor. Şimdiye kadar booking.com aracılığı ile yapılan rezervasyonlarda ise bir sorun olmayacak.

Bir sonraki duruşma ise 6 Haziran tarihinde görülecek.

2.5 milyon lira ceza kesilmişti

TÜRSAB  Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

İşte Hollanda menşeli Booking firmasının faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı:

Komisyonlar işletmeleri zorluyor

Atlasglobal Yönetim Kurulu ve TYD Başkanı Murat Ersoy geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada ‘Trip Advisor’, ‘Booking’ gibi internet portallarının kriz dönemlerinde sektöre destek vermek yerine krizi fırsata çevirebilmek için otellerden yüzde 50’ye ulaşan komisyonlar aldıklarını ve bu nedenle işletmelerin çok zor durumda kalabildiklerini söylemişti.

BOOKING.COM NEDİR?

The Priceline Group (Nasdaq: PCLN) iştiraki olan Booking.com, dünya genelinde internet üzerinden oda kiralama servislerinden birisidir. 1996 yılında ilk defa küçük aile pansiyonlarında oda kiralamak için kurulan booking.com, günümüzde beş yıldızlı lüks otellere kadar her türlü konaklamada çeşitli fiyatlarda alternatif sunan bir platformdur. Uluslararası hizmet verebilmeye yönelik belgelere sahiptir ve 226’yı aşkın ülkede ve 40’ı aşkın dilde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bünyesinde bulunan konaklama tesisi sayısı 1 milyon 819 bin civarıdır. Günümüzde istatistik verilerine göre booking.com üzerinden 1 milyon 200 bin geceleme rezervasyonu yapılmaktadır. Web sitesi ve mobil uygulamaları ile kullanıcılarına erişen bir platformdur.

EMRE ESER / DÜNYA ONLINE

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz