AKP ve MHP’nin barolar başta olmak üzere meslek kuruluşlarının yapısı ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik hamlesine tepkiler sürüyor.

Süreci değerlendiren barolar, hükümetle müzakerelerden sonuç alınmadığını belirtti. Ortak eylem kararı alan barolar,  bulundukları kentlerden Ankara’ya “Savunma Yürüyüşü” başlattı.

EŞ ZAMANLI YÜRÜYÜŞ 20 KİLOMETRE İLE SINIRLANDI

80 baro tarafından, eş zamanlı olarak Ankara’ya doğru başlatılan yürüyüşler, sembolik olarak 20 kilometre ile sınırlandırıldı.  20 kilometrelik yürüyüşün ardından yola araçla devam edilecek. 80 baro başkanının pazartesi günü Ankara’da olması bekleniyor.

STK’LARDAN YÜRÜYÜŞE DESTEK

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da bugün saat 10.00’da Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünden Ankara’ya sembolik bir yürüyüşe başladı. İstanbul Barosu’nun yürüyüşüne İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu da destek verdi.

“İLK KEZ 80 BARO TAVIR KOYDU”

Türkiye’de ilk kez 80 baro bir tavır koymak suretiyle bu değişikliklere karşı olduklarını ifade eden İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Biz bu ülkenin 80 barosu olarak çok zor bir araya gelebiliyoruz. Ama ilk kez böyle bir konumda bir araya gelebilmeyi başardık” ifadelerini kullandı.

“SES ÇIKARMAYAN BARO ARANIYOR”

Türkiye’nin dört bir yanında baro başkanlarının Ankara’ya doğru yürüdüğünü söyleyen Durakoğlu, “Avukatlık yasa tasarısında yapılması düşünülen değişiklik, aslında sadece avukatları ya da baroları ilgilendiren bir değişiklik değildir. Birden fazla baronun getirilmesine ilişkin tasarım açık bir biçimde halkın hak arama özgürlüğüne getirilmiş bir sınırlamadır” diye konuştu.

“ÇOKLU BARO SİSTEMİ BAROLARIN SİYASALLAŞMASI DEMEKTİR”

Manisa Barosu ve baroya bağlı avukatlar Manisa Adliye Sarayı’nın önünde bir araya geldi. ‘Barolara Dokunma, Savunma Susturulamaz’ dövizleri taşıyan avukatlar ‘Hak Hukuk Adalet’ sloganları eşliğinde Ankara’ya yürüyüşü geçti. Yürüyüş öncesinde Manisa Baro Başkanı Ali Arslan açıklama yaparak, baro seçimlerinde yapılması düşünülen değişikliklere tepki gösterdi.

Baro Başkanı Arslan yaptığı açıklamada, hükümetin 2010 yılından bugüne kadar baroların yapısını değiştirmek amaçlı bir çok teşebbüste bulunduğunu, ancak baroların direnciyle bu teşebbüslerin engellendiğini ifade etti. Baro Başkanı Arslan, hükümet tarafından çoklu baro sisteminin getirilmek istendiğini ve bu sistemin hem baroları hem de yargıyı siyasallaştıracağını dile getirdi.

“DİYALOG KAPILARIMIZ AÇIK”

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Adliye önünde yaptığı basın açıklamasıyla yürüyüşe başladı. Bozkurt, dünyada ve Türkiye’de pandemi süreci yaşanırken Cumhurbaşkanlığı sarayında bir ekibin baroları bölüp parçalayacak, seçim sistemini değiştirecek girişimde bulunduklarını söyledi.

Daha önce 80 Baro başkanıyla birlikte diyalog kapılarının açık olduğunu, bir değişiklik yapılacaksa Barolarla birlikte yapılması gerektiğini önerdiklerini, ancak çağrılarının yanıtsız kaldığını belirterek “Yürüyebildiğimiz yere kadar yürüyeceğiz, gerekirse Kars’a kadar yürüyeceğiz. Hava sıcak olsa da, dolu, yağmur yağsa da yine yürüyeceğiz” dedi.

Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz’ün Eskişehir il sınırından Ankara’ya başlattığı yürüyüşe meslektaşları yalnız bırakmadı.

“CUMHURİYET TARİHİNDE İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Yürüyüş önce bir basın açıklaması yapan Elagöz, “Tarihi bir sorumluluğu, tarihi bir görevi yerine getirmek üzere cüppemle Ankara’ya yürüyüş başlattım. Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Çünkü Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir baro başkanı kendi ilinden Ankara’ya yürümek zorunda bırakılmamıştır. Baroların susturulmak istenmesi, parçalanmak istenmesi sadece baroların yok edilmesi olarak değerlendirilmemeli” dedi.

Sözcü

SORU SOR - CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz