Yapay zeka… Bir fotoğraftan diğer fotoğrafa stil aktarma başarıldı…

Photoshop’un geliştiricisi Adobe şirketi ve Cornell Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bir fotoğraftan diğerine ‘stil transferi’ gerçekleştiren bir algoritma geliştirdi. Yapay zekanın ‘derin öğrenme’ metodunu kullanan araştırmacılar, bir fotoğraftan diğerine ışık, renk ve perspektif aktarmayı başardı.

Benzer bir işe yarayan Prisma uygulaması, fotoğrafınızın ünlü bir ressamın tablosu gibi görünmesini sağlayan yazılım, bu algoritma ile karşılaştırılabilir (Facebook ve Google da benzer çalışmalar yapmıştı). Araştırmacılar, Prisma’nın aksine bu çalışmada fotoğraftaki çizgi ve objeleri değiştirmeyip, renk ve ışık yansımalarını kopyalamayı başardı. İşte birkaç örnek:

Yazılım, aslında bir Photoshop uzmanı gibi çalışıyor. Sadece arka plan renklerini, gökyüzünü ve ışıkları değiştirmekle kalmıyor, pencerelerdeki yansımaları dahi düzenliyor. Ancak çizgilerde değişiklik yapmıyor, nesnelerin şekline dokunmuyor.

Yazılım şimdilik araştırma aşamasında olsa da başarılı sonuçlar veriyor. Bu tekniğin Adobe’un en meşhur yazılımı Photoshop’a veya Lightroom’a eklenip eklenmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Araştırmayla ilgili detaylı bilgiye buradan, yazılımın açık kaynaklı kodlarına ise buradanulaşabilirsiniz.

Kaynak: The Next Web

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here