Ramazan Bayramında Sağlıklı Beslenme

  1. Mutlaka kahvaltı yapılmalı gün boyu öğün atlanmamalıdır.Kahvaltı bir adet haşlanmış yumurta ya da az yağlı peynirli domatesli omlet, bir dilim peynir,domates, salatalık, bir tatlı kaşığı bal ya da reçel, iki ince dilim tam tahıllı ekmek tüketilebilir.

  2. Günlük 2-3 ana öğün 3-4 ara öğün şeklinde beslenilmelidir. Ana öğünlerde kurubaklagil, ızgara ya da fırında pişmiş et, az yağlı etli sebze yemeği ya da sebze yemeği tercih edilmelidir.Salata yağsız istenildiği kadar yenebilir. Ara öğünlerde mevsim meyveleri, sütlü tatılar, ayran, kefir, yoğurt gibi besleyici ve sindirim sistemine dost besinler tercih edilmelidir.

  3. Ramazan bayramı boyunca şerbetli tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmelidir. Bayram boyunca ikramlık olarak verilen şerbetli tatlılardan tadımlık bir lokma yenebilir, yine ikramlık olarak verilen çikolata ve şeker de günlük 1-2 taneden fazla tüketilmemelidir. Tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Puding, sütlaç, kazandibi, muhallebi tercih edilebilecek tatlılardandır.

  4. Sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 2- 2.5 litre su içilmeli, sabah kalkınca ilk önce su içilmeli, sulu meyve ve sebzeler(karpuz,kavun,salatalık gibi) yenmeli,öğünlerle birlikte ayran,komposto tüketilmelidir.

  5. Bol sebze ve meyve tüketimi sindirim sisteminin iyi çalışması, kabızlığın önlenmesi, yeterli vitamin ve mineral alımı için önemlidir. Mevsimine uygun günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir

  6. Özellikle yaşlıların ve tansiyon hastalarının gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri gerekir. Günde 2 fincandan fazla kahve veya 3 çay bardağından fazla çay tüketmekten kaçınmaları önerilmektedir. Çay ve kahve yerine bitki çayları, ayran, süt tüketebilirler.

  7. Her gün düzenli yapılan yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteler oruç tutarken yavaşlayan metabolizma hızını artırmada ve kilo vermede yardımcıdır. Bu yüzden her gün olmasa da haftada en az 3 gün 1 saat kadar fiziksel aktivite yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here